6 metod walki z bólem reumatycznym.

Przewlekły ból to objaw, który towarzyszy wszystkim osobom dotkniętym chorobami reumatycznymi. Jego uśmierzanie i zwalczanie powinno być integralną częścią całego leczenia. Najlepsze efekty daje połączenie leczenia farmakologicznego z zabiegami fizykoterapeutycznymi oraz codziennymi ćwiczeniami w domu.

1/6 Światło lasera.

Światło lasera
1/Swiało lasera

Do tego typu terapii używa się w reumatologii laserów niskoenergetycznych, biostymulacyjnych. Do zabiegu należy odsłonić chory staw, wygodnie usiąść lub położyć się – głowica lasera przesuwa się przez kilka minut nad chorym stawem. Strumień spolaryzowanego światła lasera omiata tkliwą okolicę. Zabieg jest bezbolesny. Podobnie jak w przypadku magnetoterapii, laseroterapia poprawia ukrwienie, rozluźnia mięśnie i łagodzi ból.

2/6 Pole magnetyczne

Pole magnetyczne
2/6 Pole magnetyczne

Magnetoterapia to oddziaływanie na organizm pulsującym polem magnetycznym o małej częstotliwości. W czasie zabiegu możemy być w ubraniu, nie trzeba odsłaniać chorego stawu. Bolesny staw, np. nadgarstek, wkładamy na 10-15 minut do specjalnej obręczy (walca), która wytwarza zmienne pole magnetyczne. Magnetoterapia jest bezbolesna, w trakcie zabiegu nic nie czujemy – mrowienia, ciepła czy zimna. Efektem działania pulsacyjnego pola magnetycznego jest rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu krew szybciej przez nie płynie (nawet przez te najmniejsze – włosowate), a tkanki są lepiej dotlenione i odżywione. Magnetoterapia wpływa również na przewodnictwo elektryczne nerwów – słabiej odczuwamy ból.

3/6 Terapia prądem.

Terapia prądem
3/6 Terapia prądem

Nasze ciało przewodzi prąd elektryczny, a to daje możliwość zastosowania go w terapii bólu. Pod wpływem prądu stałego dochodzi do rozszerzenia naczyń skóry i głębiej położonych mięśni, poprawia się odżywienie tkanek i przyśpieszają procesy regeneracji. Dzięki działaniu prądu można przez skórę podawać też leki (przeciwzapalne) w postaci płynu. Zabieg taki nosi nazwę jonoforezy. Inne natężenia prądu likwidują ból, rozluźniają mięśnie, wzmagają ich siłę. Metody tej nie stosuje się u osób z wszczepionym stymulatorem serca, ropnymi zmianami na skórze lub skłonnością do krwawień czy zakrzepów. Nie wolno lub skłonnością do krwawień czy zakrzepów. Nie wolno ich też stosować w okolicy implantów metalowych, np. protezy stawu.

c.d.n.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s